400 g slanutka iz konzerve
1 šalica sitno nasjeckanog svježeg peršina
1 žlica sitno najseckanog svježeg vlasca
4 veća češnja češnjaka
1 srednje veliki žuti luk
sol, papar
1 žličica kima
2 žlice tahinija (paste od sezama)
4 - 6 žlica slanutkovog brašna (može i pšenično)
2 žlice soka od limuna
1/2 žličice praška za pecivo
po potrebi: 1 manje jaje
ulje za prženje
Priprema:
Slanutak procijedite te ga zajedno s peršinom, vlascem, lukom, češnjakom i tahinijem stavite u multipraktik kako bi se napravila jednolična smjesa. Ako želite dodati jedno malo jaje, također ga dodajte u multipraktik. Dodajte sve navedene začine i prašak za pecivo te dobro promiješajte. Polako dodavajte brašno, žlicu po žlicu te dobro miješajte (ako je smjesa vlažnija, biti će potrebno više brašna). Što je u smjesi manje brašna, to će falafel biti bolji. Međutim, ako nema dovoljno veziva falafel će se raspasti pri prženju. Zbog toga je jaje opcionalno vezivo. Međutim, birajte što manje jaje, jer ono razvodnjuje smjesu.
Ostavite smjesu da malo odstoji. Po potrebi i želji pojačajte začine.
a) Na tavi zagrijte ulje. Smjesu rukama oblikujte u okruglice promjera 4-5 cm te ih malo spljoštite. Falafel treba biti debljine oko 2 cm. Pržite s obje strane dok ne porumeni.
b) Također, u dubljoj posudi možete zagrijati i veću količinu ulja pa falafel pržiti u dubokoj masnoći.
c) Najmanje masna opcija jest ona da falafele posložite na namašćeni lim, potom ih četkicom premažete s još malo ulja s gornje strane te stavite peći u pećnicu na 190°C dok ne porumene, oko 10 - 15 min s obje strane.
Serviranje
Falafel se tradicionalno servira u piti tj. lepinji (za koju recept možete pronaći ovdje), uz svježe ili ukiseljeno povrće te uz umak od tahinija (recept ovdje).
Nema komentara:
Objavi komentar